5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o RRSO

 

“Atrakcyjny Kredyt”, “Pożyczka z niską ratą” – to tylko kilka z haseł reklamowych jakie możemy spotkać w telewizji, radio czy też w internecie. Jak w gąszczu ofert znaleźć tą właściwą, na co zwrócić uwagę? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. To na co powinniśmy zwrócić uwagę z reguły powinniśmy również znaleźć na oglądanych reklamach z tą różnicą, że informacja ta będzie zapisana małym druczkiem, dużo mniejszym niż hasło “Pożyczka z niską ratą”. Mowa tutaj o Realnej Rocznej Stopie Oprocentowania w skrócie RRSO.

O czym mówi nam RRSO?

Celem wskaźnika RRSO jest pokazanie wszystkich kosztów związanych z zaciągniętym kredytem/pożyczką. Co uwzględnia RRSO?

Wskaźnik RRSO poza nominalnym oprocentowaniem kredytu/pożyczki uwzględnia również takie elementy jak:

  • Prowizja dla Banku
  • Ubezpieczenie
  • Pozostałe opłaty (np. koszt uruchomienia kredytu, opłata za rozpatrzenie wniosku)
  • Wartość pieniądza w czasie oraz okres spłaty

Czym się różni RRSO od rocznej stopy oprocentowania?

Bardzo dużo osób ocenia oprocentowanie pożyczki, kredytu na podstawie liczby, którą tak chętnie instytucje finansowe umieszczają na reklamach. W rzeczywistości oprocentowanie pożyczki a RRSO to zupełnie dwie odmienne wartości. Oprocentowanie pożyczki jest regulowane prawnie i nie może przekroczyć czterokrotności aktualnej stopy lombardowej (obecnie 2,5%) a więc maksymalne oprocentowanie pożyczki może wynieść 10%. W przypadku RRSO bierzemy pod uwagę wszystkie koszty związane z wzięciem pożyczki, kredytu. W ekstremalnych przypadkach RRSO może nawet przekroczyć 1000% w przypadku chwilówek. Dzieje się tak dlatego, że RRSO podaje roczne oprocentowanie a produkty chwilówkowe opierają się na krótkich terminach spłaty i im krótszy termin spłaty pozyczki, kredytu tym wskaźnik RRSO będzie wyższy.

Im niższe RRSO tym niższy kredyt?

Powyższe stwierdzenie byłoby prawdziwe gdybyśmy porównywali pożyczki z identycznym terminem spłaty oraz dokonywanych na tych samych zasadach, ujmując faktycznie wszystkie koszty pożyczki. W rzeczywistości taka sytuacja jest niezwykle ciężka do osiągnięcia. Zdarzają się sytuacje, że droższa pożyczka będzie miała niższy wskaźnik RRSO aniżeli tańsza pożyczka gdyż np. większość kosztów jej kredytu poniesiemy na samym początku

Jak oblicza się RRSO?

Wskaźnik RRSO można obliczyć posługując się poniższym wzorem, jednak rozwiązanie tego wzoru dla wielu z nas może być wyzwaniem dlatego powstało mnóstwo kalkulatorów pozwalających obliczyć ten wskaźnik.

RRSO Wzór

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*