6 zasad budowania dobrej historii kredytowej

Zasady Budowania Historii Kredytowej

Wyobraźmy sobie sytuację idziemy do banku po kredyt na zakup samochodu. Po weryfikacji bank przyznaje nam kredyt ale nie na 20 tys. zł jak się staraliśmy ale na 15 tys. zł. Dlaczego? Odpowiedzią może być nasza historia kredytowa. Bank każdorazowo przed przyznaniem pożyczki, kredytu sprawdza naszą historię kredytową i na jej podstawie ocenia naszą wiarygodność i decyduje na jakich warunkach może nam przyznać kredyt. Odpowiedź dlaczego warto dbać o swoją historię kredytową po części mamy przedstawioną na początku tego wpisu. Jednak to tylko jeden scenariusz jaki może się zdarzyć. Od naszej historii kredytowej lub jej braku może zależeć:

  • jaką marżę kredytową zaoferuje nam bank
  • na jaki okres oraz kwotę dostaniemy kredyt
  • jaką prowizję zapłacimy
  • czy otrzymamy kredyt

A teraz przejdźmy do zasad, dzięki którym nasza historia kredytowa pomoże nam w uzyskaniu dobrego kredytu.

Zasada 1. Spłacaj kredyty w terminie.

Bez dwóch zdań najważniejsza zasada o której musimy pamiętać, szczególnie jeżeli chcemy wziąć kolejny kredyt. Odpowiedz sobie najpierw na pytanie czy ciężar kolejnego kredytu jesteś w stanie udźwignąć gdyż nie ma nic gorszego niż opóźnienia w regulowaniu zobowiązań finansowych. Od razu są one widoczne w BIK i rzutują na ocenę punktową (tzw. scoring) jaki przyzna nam bank.

Zasada 2. Pierwsze produkty kredytowe to karta kredytowa oraz debet na koncie

Od tych produktów finansowych można rozpocząć budowanie swojej historii kredytowej (plus zasada numer 1). Banki chętnie oferują te produkty i jeżeli będziemy umiejętnie z nich korzystali to historia kredytowa w BIK będzie działała na naszą korzyść.

Zasada 3. Kredyt na drobne zakupy

Jeżeli nie masz karty kredytowej oraz nigdy nie zaciągałeś kredytu to bank nie jest w stanie zweryfikować CIebie jako kredytobiorcę. Czasami nawet kiedy Ciebie stać warto przemyśleć wzięcie kredytu na “drobne” rzeczy jedynie w celu rozpoczęcia budowania swojej pozytywnej historii kredytowej.

Zasada 4. Wizyta w banku może być pomocna

Jeżeli spodziewasz się problemów z spłatą swoich zobowiązań postaram się umówić na wizytę w banku. Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja która będzie rzutowała na nasze finanse: utrata pracy, nieprzewidziane wydatki jak nagły remont, choroba. Bank jest w stanie takim osobom np. wydłużyć okres spłaty zobowiązania czy też umożliwi skorzystanie z wakacji kredytowych.

Zasada 5. Raport w BIK

Zamów raport w BIK, szczególnie przed zaciągnięciem kredytu. Raz na pół roku taki raport możesz otrzymać zupełnie za darmo. Dzięki niemu przekonasz się jaka jest Twoja wiarygodność kredytowa, która jest podstawą do oceny punktowej stosowanej przez banki.

Zasada 6. Przetwarzanie informacji przez BIK

Wyraź zgodę na przetwarzanie informacji o zakończonych kredytach przez BIK. Unikniesz wtedy sytuacji, w której stracisz misternie budowaną historię kredytową. Jeżeli spłacasz kredyty na czas pozwól aby były one widoczne po ich zakończeniu dla banków.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*