
Korzystając z pożyczki online musimy mieć na uwadze, że zaciągamy zobowiązanie na kwotę wyższą niż kwota pożyczki wypłacona na nasze konto. Na przykładzie jednej z pożyczek ratalnych (ekredycik) wygląda to następująco: pożyczając 5000 zł na okres miesięcy 12 będziesz musiał zwrócić łącznie 8 023,61 zł.
Czym jest całkowity koszt pożyczki online?
Obejmuje on wszelkie koszty, jakie pożyczkobiorca jest zobowiązany zapłacić w związku z podpisaną umową. Każda instytucja finansowa, niezależnie czy z sektora bankowego czy pozabankowego, zarabia przekazując Ci określoną kwotę pieniędzy.
Na całkowity koszt pożyczki składają się zazwyczaj:
- odsetki,
- prowizja,
- opłata operacyjna,
- podatek oraz opłaty za usługi dodatkowe – elementy konieczne do uzyskania pożyczki (np. ubezpieczenie).
Przed podpisaniem umowy przyjrzyj się uważnie tym elementom. Może z niektórych z nich będzie szansa zrezygnować i tym samym obniżyć całkowity koszt pożyczki. Zazwyczaj instytucje finansowe próbują swoim klientom “wcisnąć” dodatkowe ubezpieczenie. Sam zdecyduj czy je faktycznie potrzebujesz? Rezygnując z niego obniżasz znacznie miesięczną ratę pożyczki.
Odsetki w przypadku pożyczek pozabankowych zostały ustalone przez ustawodawcę w tzw. ustawie antylichwiarskiej i ich wysokość nie może przekraczać 10% w skali roku.
A co oznacza RRSO przy pożyczce online?
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) uwzględnia w swojej wartości wszystkie elementy składające się na całkowity koszt pożyczki. To właśnie dzięki współczynnikowi RRSO można w prosty sposób porównać atrakcyjność ofert pożyczkowych. Jeśli potrzebujesz więcej szczegółowych informacji na temat RRSO zachęcamy do przeczytania naszego wcześniejszego wpisu dotyczącego 5 rzeczy które trzeba wiedzieć o RRSO.
Całkowita kwota pożyczki vs. całkowity koszt pożyczki vs. całkowita kwota do spłaty to suma.
Pamiętaj, by kosztu pożyczki nie mylić z całkowitą kwotą pożyczki oraz kwotą pożyczki. Różnice między tymi pojęciami są następujące:
- Całkowita kwota pożyczki to suma, którą realnie pożyczasz.
- Całkowity koszt pożyczki to opłaty, które ponosisz poza całkowitą kwotą pożyczki.
- Całkowita kwota do spłaty to suma dwóch powyższych: całkowita kwota pożyczki plus całkowity koszt pożyczki.
Dla wyjaśnienia tych zależności posłużmy się już wspomnianym przykładem ekredycik:
- Całkowita kwota pożyczki: 5000 zł
- Okres spłaty: 12 miesięcy
- Całkowity koszt pożyczki: 3023,61 zł
- RRSO: 155,40%
- Całkowita kwota do zapłaty: 8023,61 zł
Dodaj komentarz