Co to jest BIK, KRD, BIG?

BIK KRD BIG

Większość z nas prędzej czy później spotka się z niewiele mówiącymi skrótami takimi jak: BIK, KRD, BIG. Co więcej wiele osób dowiaduje się o tych instytucjach o wiele za późno. W tym artykule staramy się odpowiedzieć co kryje się za tymi skrótami i dlaczego są one tak ważne dla osób starających się o pożyczkę.

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które działa od 1997 roku.

Celem jego powstania było ułatwienie procesu wymiany informacji o historii kredytowej dla sektora BIK Biuro Informacji Kredytowejbankowego. Można powiedzieć, że pełni ono funkcje zbiorowej pamięci kredytowej dla banków. Gromadzone w nim są wszelkie informacje dotyczące zobowiązań kredytowych zarówno dla osób indywidualnych, przedsiębiorstw jak również banków, SKOKów oraz firm pożyczkowych. Przetrzymywane są tam dane zarówno pozytywne (kiedy spłacany wszystko na czas) jak również dane negatywne (wszelkie niespłacone zobowiązania, nieterminowe spłaty, itd). Kiedy staramy się o kredyt, pożyczkę to bez wątpienia bank sprawdza naszą historię kredytową w BIKu. Jednak nie tylko banki mają dostęp do informacji gromadzonych w BIK, każda osoba która zarejestruje się na stronie może mieć dostęp do swojej historii kredytowej. Z informacji podawanych na tej stronie wynika, że 23 mln Polaków może sprawdzić swoją historię kredytową.

Krajowy Rejestr Długów, w skrócie KRD

KRD jest pierwszym polskim biurem informacji gospodarczej. Głównym celem jego działalności jest gromadzenieKrajowy Rejestr Długów informacji oraz udostępnianie informacji na temat nierzetelnych płatników. Informacje dotyczące dłużników mogą być dostarczane są do bazy KRD zarówno przez przedsiębiorców, osób fizycznych jak również przez gminy i instytucje. Informacje te udostępniane są na stronie krd.pl, jednak aby móc z nich korzystać trzeba mieć wykupiony abonament, który umożliwia nam wprowadzenie dłużnika do bazy jak również sprawdzenie czy dana firma nie zalega z płatnościami. Chcąc dopisać dłużnika do bazy musimy podać jego podstawowe dane, tytuł z którego wynika należność oraz kwotę długu. Po weryfikacji informacje te są wprowadzane do bazy i są one od razu widoczne dla pozostałych użytkowników.

BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej

BIG nie jest wyodrębnioną instytucją w Polsce nie ma jednego centralnego BIGu, Są nimi natomiast nazwane Biuro Informacji Gospodarczejpodmioty, które zajmują się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji na temat nierzetelnych dłużników. Można powiedzieć, że BIG jest czarną listą dłużników.

Obecnie w Polsce funkcjonują następujące Biura Informacji Gospodarczej (nie ma pomiędzy nimi wymiany informacji, działają odrębnie):

  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
  • BIG InfoMonitor,
  • Krajowy Rejestr Długów BIG,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG),
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT).

Z informacji przechowywanych w BIG mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*