Jak Polacy planują swoje wydatki oraz zaciągają i spłacają swoje zobowiązania finansowe

hapipraktyki

Tytuł niniejszego wpisu jest tytułem badania przeprowadzonego na zlecenie hapipozyczek. Dom badawczy Biostat przeprowadził badanie opinii publicznej, diagnozujące poziom świadomości dotyczącej konsekwencji nieterminowego spłacania zadłużeń. Respondentów z różnych regionów Polski zapytano o to, jak planują i spłacają swoje zobowiązania. Poniżej prezentujemy najciekawsze wyniki przeprowadzonych badań.

W jaki sposób Polacy planują i finansują swoje wydatki?

Do finansowania większych wydatków, niezależnie od kategorii, Polacy najczęściej wykorzystują własne oszczędności. Jednak finansowanie środkami obcymi (pożyczki, kredyty, chwilówki) również odgrywa znaczącą rolę. Na co najczęściej Polacy biorą pożyczkę?

cel pożyczki kredytu

Na jaki cel Polacy są skłonni wziąć kredyt lub pożyczkę?

Ponad połowa uczestników badania byłaby skłonna wziąć kredyt lub pożyczkę na zakup lub budowę nowego mieszkania/domu, a niemal 40% na nowy samochód. Niewątpliwie ma na to wpływ koszt takiego zakupu – niewielu Polaków może pozwolić sobie na komfort zakupu mieszkania za gotówkę.
Tylko 8% rozważyłoby wzięcie pożyczki na wakacje. Być może wynika to z faktu, że wakacje finansujemy w głównej mierze z własnych oszczędności i kierunek podróży dobieramy odpowiedni do naszych funduszy.
Pozostałe cele, na które jesteśmy skłonni wziąć pożyczkę przedstawia poniższy wykres:

cel pozyczki

Najczęściej pożyczane kwoty w zależności od przedmiotu zakupu.

Wysokość kredytu lub pożyczki uzależniona jest oczywiście od wartości przedmiotu naszego zakupu. Inną kwotę potrzebujemy aby nabyć samochód, a inną aby kupić np. laptopa. Poniższa ilustracja przedstawia wysokości kwot pożyczek w zależności od planowanego zakupu:

wysokosc pozyczki

Fakty na temat spłacania zobowiązań przez Polaków.

  1. Najważniejsze z punktu widzenia respondentów opłaty to media, telefon, Internet i telewizja. Kolejne pod względem ważności to opłaty mieszkaniowe, raty kredytu/pożyczki. Na trzecim miejscu znalazły się 
 raty kredytu mieszkaniowego, opłaty za przedszkole i raty pożyczki pozabankowej.
  2. Prawie 40% ankietowanych nie czyta wnikliwie lub wcale umowy kredytu. Co ciekawe – im wyższe wykształcenie tym wyższy odsetek osób czytających umowę.
  3. 37,7% respondentów kiedykolwiek spóźniło się ze spłatą zobowiązań. Aż u ok. 50% są to opóźnienia występujące raz na kilka miesięcy.
  4. 15,3% badanych obawia się problemów ze spłatą zobowiązań i konsekwencji z tego płynących. Ponad 60% respondentów obawia się ukrytych kosztów pożyczki.
  5. 18-24 latkowie to grupa, której wiedza w zakresie konsekwencji opóźnień lub braku płatności za zobowiązania, ogranicza się tylko do domysłów. Im wyższy wiek respondentów, tym wyższy jest poziom wiedzy podparty zapisami umów lub regulaminów.

Podsumowanie

Polacy coraz chętniej oszczędzają oraz planują wydatki pokryte środkami własnymi. Jednak poziom świadomości w zakresie budowania pozytywnej historii kredytowej jest wciąż niski. Jej brak prowadzi do powstawania nieuzasadnionych obaw, ale też określonych konsekwencji. Badanie wykazało, że poziom odpowiedzialności i świadomości zawierania zobowiązań rośnie wraz z wiekiem i poziomem wykształcenia respondentów.
Wiedza pozwalająca na mądre zarządzanie finansami i zmiana zachowań konsumentów są kluczowe do zbudowania pozytywnej historii kredytowej, dlatego hapipożyczki zainicjowała kampanię edukacyjną: „Indeks hapipraktyk. Zbuduj pozytywną historię kredytową”.

Szczegółowe wyniki badania oraz pełny raport można znaleźć pod linkiem:
https://wnioski.hapipozyczki.pl/raport/

Źródło grafik umieszczonych w artykule:
https://wnioski.hapipozyczki.pl/raport/raport.pdf

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*