
Temat danych przechowywanych przez BIK wzbudza wiele kontrowersji. Pojawiają się wątpliwości dotyczące rodzaju przechowywanych w nim danych i ich wpływu na ocenę zdolności kredytowej przy składaniu wniosku o kredyt. Szczególnie zainteresowane tymi informacjami są osoby, które w przeszłości miały problemy ze spłatą zobowiązań. Z tego powodu szukają one sposobu na usunięcie swoich danych. Czy jest to możliwe?
Czym jest BIK i jakie informacje przechowuje?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej zostało założone przez banki i Związek Banków Polskich w celu wzajemnej wymiany informacji na temat historii kredytowych swoich klientów. W wymianie tej biorą udział zarówno banki, SKOK-i, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe. Dzięki temu nie jest możliwe ukrycie swojej historii kredytowej przed instytucjami uczestniczącymi w systemie. Pozwala to na łatwe znalezienie niesolidnych dłużników i zmniejsza ponoszone ryzyko.
Jakie informacje przechowuje Biuro Informacji Kredytowej? Są to przede wszystkim dane o obecnym i przeszłym zadłużeniu i jego terminowej spłacie. Mogą być one zarówno pozytywne, w przypadku płacenia rat na czas, jak i negatywne w sytuacji zalegania ze spłatą. Zawierają one również informacje o wielkości zobowiązania początkowego, terminu spłaty i kwoty pozostałego zadłużenia. Są one regularnie uaktualniane przez banki.
Jak długo są przechowywane i czy można je usunąć?
Są różne zasady przechowywania tych danych, w zależności od tego, czy są one pozytywne, czy negatywne. W przypadku zobowiązań, które były regulowane terminowo, do ich przetwarzania przez BIK po zakończeniu spłaty, konieczna jest pisemna zgoda kredytobiorcy. Przy jej braku informacje o tym kredycie są automatycznie usuwane. Po wyrażeniu przez klienta zgody na przetwarzanie danych osobowych zostają one w bazie i budują pozytywną historię kredytową. Możliwa jest zmiana zdania i cofnięcie pozwolenia, co wiąże się z usunięciem wpisu o takim zadłużeniu. Należy jednak pamiętać, że banki niechętnie udzielają kredytów osobom, które nie mają historii kredytowej. Tacy klienci są dla nich niewiadomą i pożyczanie im pieniędzy uznawane jest za bardziej ryzykowne. Dlatego popularną praktyką przed złożeniem wniosku o kredyt na znaczną kwotę, jest branie i spłacanie małych zobowiązań, na przykład zakupów na raty, aby zwiększyć wiarygodność w oczach banku, a przez to zdolność kredytową.
Co w przypadku niespłacanych kredytów?
Inaczej jest w sytuacji kredytów niespłacanych lub spłacanych z opóźnieniami, wtedy informacje o nich mogą być przechowywane bez zgody klienta przez okres pięciu lat, po tym czasie są usuwane. Czy jest możliwość ich usunięcia? Istnieje określona w przepisach możliwość złożenia wniosku o usunięcie danych z Biura Informacji Kredytowej, ale tylko przypadku, gdy dane są błędne lub zostały omyłkowo wprowadzone. Ewentualnie po upływie pięciu lat, aby upewnić się, że zostały one poprawnie usunięte. W tym celu należy wysłać wniosek do instytucji, która je wprowadziła do BIK, czyli do kredytodawcy. Teoretycznie istnieje możliwość złożenia pisma z taką prośbą przed upływem pięciu lat. Jednak szanse na wykreślenie przed upływem tego czasu zależą tylko od dobrej woli banku, więc nie są zbyt duże. W przypadku kiedy opóźnienie nie było znaczne, a kredyt ostatecznie został spłacony w całości lub gdy minęła większość przewidzianego w przepisach okresu, na przykład cztery lata, taka prośba może zostać przyjęta. Czasami warto spróbować, pomimo małych szans powodzenia, to nic nie kosztuje, a może pomóc pozbyć się dużego problemu.
Dodaj komentarz