Czy da się usunąć moje dane z BIK?

katalog

Temat danych przechowywanych przez BIK wzbudza wiele kontrowersji. Pojawiają się wątpliwości dotyczące rodzaju przechowywanych w nim danych i ich wpływu na ocenę zdolności kredytowej przy składaniu wniosku o kredyt. Szczególnie zainteresowane tymi informacjami są osoby, które w przeszłości miały problemy ze spłatą zobowiązań. Z tego powodu szukają one sposobu na usunięcie swoich danych. Czy jest to możliwe?

Czym jest BIK i jakie informacje przechowuje?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej zostało założone przez banki i Związek Banków Polskich w celu wzajemnej wymiany informacji na temat historii kredytowych swoich klientów. W wymianie tej biorą udział zarówno banki, SKOK-i, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe. Dzięki temu nie jest możliwe ukrycie swojej historii kredytowej przed instytucjami uczestniczącymi w systemie. Pozwala to na łatwe znalezienie niesolidnych dłużników i zmniejsza ponoszone ryzyko.

Jakie informacje przechowuje Biuro Informacji Kredytowej? Są to przede wszystkim dane o obecnym i przeszłym zadłużeniu i jego terminowej spłacie. Mogą być one zarówno pozytywne, w przypadku płacenia rat na czas, jak i negatywne w sytuacji zalegania ze spłatą. Zawierają one również informacje o wielkości zobowiązania początkowego, terminu spłaty i kwoty pozostałego zadłużenia. Są one regularnie uaktualniane przez banki.

Jak długo są przechowywane i czy można je usunąć?

Są różne zasady przechowywania tych danych, w zależności od tego, czy są one pozytywne, czy negatywne. W przypadku zobowiązań, które były regulowane terminowo, do ich przetwarzania przez BIK po zakończeniu spłaty, konieczna jest pisemna zgoda kredytobiorcy. Przy jej braku informacje o tym kredycie są automatycznie usuwane. Po wyrażeniu przez klienta zgody na przetwarzanie danych osobowych zostają one w bazie i budują pozytywną historię kredytową. Możliwa jest zmiana zdania i cofnięcie pozwolenia, co wiąże się z usunięciem wpisu o takim zadłużeniu. Należy jednak pamiętać, że banki niechętnie udzielają kredytów osobom, które nie mają historii kredytowej. Tacy klienci są dla nich niewiadomą i pożyczanie im pieniędzy uznawane jest za bardziej ryzykowne. Dlatego popularną praktyką przed złożeniem wniosku o kredyt na znaczną kwotę, jest branie i spłacanie małych zobowiązań, na przykład zakupów na raty, aby zwiększyć wiarygodność w oczach banku, a przez to zdolność kredytową.

Co w przypadku niespłacanych kredytów?

Inaczej jest w sytuacji kredytów niespłacanych lub spłacanych z opóźnieniami, wtedy informacje o nich mogą być przechowywane bez zgody klienta przez okres pięciu lat, po tym czasie są usuwane. Czy jest możliwość ich usunięcia? Istnieje określona w przepisach możliwość złożenia wniosku o usunięcie danych z Biura Informacji Kredytowej, ale tylko przypadku, gdy dane są błędne lub zostały omyłkowo wprowadzone. Ewentualnie po upływie pięciu lat, aby upewnić się, że zostały one poprawnie usunięte. W tym celu należy wysłać wniosek do instytucji, która je wprowadziła do BIK, czyli do kredytodawcy. Teoretycznie istnieje możliwość złożenia pisma z taką prośbą przed upływem pięciu lat. Jednak szanse na wykreślenie przed upływem tego czasu zależą tylko od dobrej woli banku, więc nie są zbyt duże. W przypadku kiedy opóźnienie nie było znaczne, a kredyt ostatecznie został spłacony w całości lub gdy minęła większość przewidzianego w przepisach okresu, na przykład cztery lata, taka prośba może zostać przyjęta. Czasami warto spróbować, pomimo małych szans powodzenia, to nic nie kosztuje, a może pomóc pozbyć się dużego problemu.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*