Kredyt studencki – czym jest i jak się o niego ubiegać

kredyt studencki

Wraz z podjęciem studiów otwierają się przed młodym człowiekiem nowe możliwości i znacznie poszerzają się jego horyzonty. Jest to jednak także punkt graniczny, w którym trzeba na zawsze porzucić beztroskę i wziąć odpowiedzialność za swoje dorosłe życie. Wielu studentów wyprowadza się wówczas z domu rodzinnego. Nawet, jeśli podejmują oni studia dzienne, muszą ponosić szereg kosztów związanych z kontynuowaniem nauki, jak chociażby koszt wynajmu mieszkania, czy koszty dojazdów na uczelnię, nie wspominając już o sporych nakładach na podręczniki i materiały szkoleniowe, oraz codzienne wyżywienie. Studia zaoczne to jeszcze bardziej horrendalne kwoty, którymi zazwyczaj młodzi ludzie nie dysponują. Nie każdy ma od kogo pożyczyć pieniądze lub może liczyć na pomoc rodziców. Nie zawsze też da się pogodzić studia z pracą zarobkową bez uszczerbku dla którejś z tych dziedzin życia. Czy zatem osoba, której nie stać na studiowanie ma jakiekolwiek szanse, czy powinna z góry porzucić swoje marzenia? Na szczęście nie musi ona rezygnować z edukacji, gdyż istnieje rozwiązanie: kredyt studencki.

Kredyt studencki – na czym polega?

Banki, wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi, którzy po maturze chcą się dalej kształcić, proponują instytucję kredytu studenckiego, przyznawanego na niezwykle korzystnych warunkach, ponieważ spłacanego częściowo przez budżet państwa, by nie obciążać nadmiernie studenta już na starcie dojrzałego życia. Kredyt studencki można przeznaczać na bieżące potrzeby związane z codziennym funkcjonowaniem i edukacją, lecz część środków można także zainwestować. Studenci nie są bowiem rozliczani ze sposobów rozdysponowania środków, lecz to na nich spoczywa też odpowiedzialność za rozsądne gospodarowanie pożyczonymi pieniędzmi.

Kto może ubiegać się o kredyt studencki?

Zasady przyznawania kredytów studenckich wyglądają podobnie w poszczególnych instytucjach bankowych. Wsparcie finansowe otrzymują osoby, które spełnią następujące warunki:

  • rozpoczną naukę na studiach przed 25 rokiem życia;
  • złożą wniosek kredytowy oraz wymagane dokumenty w okresie od 15 lipca do 20 października roku, w którym rozpoczynają studia (dokumenty poświadczające dochód rodziny nieprzekraczający 2500 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym, zaświadczenie z uczelni wyższej o wpisaniu danej osoby na listę studentów, inne dokumenty wskazane przez bank);
  • złożą stosowne zabezpieczenie finansowe (poręczenie na zasadach opisanych w Kodeksie Cywilnym, poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego lub inna forma zabezpieczenia akceptowana przez dany bank).

Cechy charakterystyczne kredytu studenckiego

Kredyt studencki jest specyficzną formą wsparcia finansowego, która odznacza się następującymi cechami:

  • oprocentowanie wynosi jedynie 0,875% w skali roku;
  • kredyt jest udzielany na maksymalnie 6 lat studiów I stopnia i ewentualnie na kolejne 4 lata studiów doktoranckich;
  • kredyt wypłacany jest w miesięcznych transzach nie dłużej niż przez 10 miesięcy w danym roku (od wysokości transz zależeć będzie łączne zobowiązanie do spłaty);
  • 2-letnia karencja w spłacie (w tym okresie nie nalicza się odsetek ani dodatkowych opłat);
  • możliwość wnioskowania o częściowe bądź całkowite umorzenie dla studentów, których nie stać na spłatę w związku ze szczególnie trudną sytuacją materialną (instytucja umorzenia wspiera również studentów najbardziej wybitnych).

Kredyt studencki – zanim weźmiesz

Podjęcie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego jest poważną decyzją, która powinna być gruntownie przemyślana. Służy temu szereg instrumentów, które pozwolą studentowi wybrać najbardziej korzystną ofertę. Młody człowiek może np. skorzystać z wygodnych kalkulatorów online, które skrupulatnie wyliczą koszty związane z kredytem. Ponadto, istnieją internetowe porównywarki kredytów oraz ich rankingi. W jednym miejscu można wówczas porównać oferty większości banków działających na polskim rynku i znaleźć propozycję, która odpowiada naszym indywidualnym preferencjom. Dla wielu studentów ważnym kryterium będzie np. niewymaganie przez bank dużej zdolności kredytowej lub możliwość odroczenia spłat w przypadku trudności. Zawsze można również porozmawiać z doradcą finansowym, który wyjaśni wszelkie zawiłości i odpowie na pytania studenta. W ten sposób młody człowiek zyska pewność, że podjął słuszną decyzję i wybrał najbardziej optymalne rozwiązanie. Alternatywą dla kredytów studenckich udzielanych przez banki, są pożyczki online proponowane przez liczne pozabankowe instytucje finansowe. Osoby chcące studiować za granicą mogą natomiast ubiegać się o rządowe wsparcie finansowe.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*