Ocena punktowa BIK – co na nią wpływa

ocena punktowa BIK

Ocena punktowa BIK (Biuro Informacji Kredytowej) pozwala instytucji finansowej ocenić ryzyko, z jakim może wiązać się pożyczenie Ci pieniędzy. Ocena punktowa potocznie nazywana jest scoringiem. Im Twój scoring jest wyższy tym większa szansa, że Twój wniosek o kredyt lub pożyczkę zostanie zaakceptowany. Każda instytucja finansowa ma swój indywidualny poziom scoringu jaki klient musi osiągać. Zdecydowanie trudniej jest otrzymać kredyt w banku niż w instytucji pozabankowej – wynika to z faktu, że banki wymagają od swoich klientów wyższego oceny punktowej.

Jakie wartości przyjmuje ocena punktowa BIK?

Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów. Ponadto prezentowana jest w postaci gwiazdek (od 1 do 5 gwiazdek).

Zależność między punktami a liczbą gwiazdek:

  • Od 192 do 279 punktów – 1 gwiazdka
  • Od 280 do 367 punktów – 2 gwiazdki
  • Od 368 do 455 punktów – 3 gwiazdki
  • Od 456 do 543 punktów – 4 gwiazdki
  • Od 544 do 631 punktów – 5 gwiazdek

Jeśli w BIK nie ma informacji o Tobie (bo np. nigdy nie brałeś kredytu), wtedy Twoja ocena punktowa nie zostanie naliczona.

Co wpływa na wysokość oceny punktowej BIK?

Schemat przyznawania punktów w scoringu BIK polega na porównaniu Twojej wiarygodności kredytowej do klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej jesteś zbliżony do idealnego modelu kredytobiorcy, tym większe prawdopodobieństwo przyznania kredytu, a twoja ocena wyższa.

Algorytm wyliczania oceny punktowej BIK nie jest w 100% przejrzysty. Informacje wpływające na wysokość oceny punktowej można podzielić na 4 grupy:

1. Jakość kredytów (waga to ok. 76% ogólnej oceny punktowej).

Głównie terminowość ich spłacania. Jeśli swoje zobowiązania regulujesz w terminie to ma to pozytywny wpływ na Twoją ocene punktową. Jeśli masz lub miałeś opóźnienia (zaległości), ocena będzie niższa. Wszystko zależy od tego, jak często zdarza Ci się przekraczać termin płatności oraz jak długie są te opóźnienia i na jaką kwotę. Warto spłacić jak najszybciej ewentualne zaległości – w ten sposób mniej obniżysz swój scoring.

2. Aktywność kredytowa (waga to ok. 11% ogólnej oceny punktowej).

Jest to liczba Twoich spłaconych i aktualnie spłacanych kredytów.
Im dłuższa historia terminowo spłacanych kredytów, tym lepiej. Z drugiej strony, jeśli w krótkim czasie zaciągniesz dużo zobowiązań (kredytów, pożyczek) może to obniżyć Twoją ocenę punktową.

3. Wykorzystanie limitów kredytowych (waga to ok. 8% ogólnej oceny punktowej).

Może być to np. limit w koncie bankowym – tzw. kredyt odnawialny.
Jeśli często wykorzystujesz przyznane Ci limity to jest to oceniane jest jako bardziej ryzykowne. Wykorzystane limity obniżają Twój scoring. Umiarkowane wykorzystanie limitów wpływa na scoring pozytywnie.

4. Ubieganie się o kredyty (waga to ok. 5% ogólnej oceny punktowej).

Jeśli w krótkim czasie ubiegasz się o kilka kredytów i otrzymujesz decyzje odmowne, to takie zachowanie oceniane jest jako bardziej ryzykowne, więc może obniżyć Twoją ocenę punktową.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*