Mój wniosek o pożyczkę został zaakceptowany i pożyczka została udzielona. Czy mogę odstąpić od umowy?

umowa pożyczki

Zwykle decydując się na pożyczkę pozabankową znaleźliśmy się w trudnej sytuacji finansowej i na kredyt w banku nie mamy co liczyć. Albo zwyczajnie “brakuje nam do 1-ego” i ze względu na szybkość i minimum formalności decydujemy się np. na chwilówkę. Co jednak w sytuacji gdy złożyliśmy wniosek online, pożyczka została wypłacona na nasze konto, a okazuje się, że jednak jej nie potrzebujemy, bo np. pożyczyliśmy od rodziny? Czy odstąpienie od umowy jest możliwe?

Co mówi o tym prawo:

Prawo jasno i precyzyjnie rozwiązuje taką sytuację – możemy odstąpić od umowy udzielonej już pożyczki w terminie 14 dni od daty jej zawarcia. Mówi o tym ustawa o kredycie konsumenckim. Co istotne w tej ustawie – prawo do odstąpienia od umowy ma zarówno pożyczkobiorca jak i pożyczkodawca i dotyczy ono zarówno kredytów udzielanych przez banki, jak i pożyczek z sektora pozabankowego.

Jak w takim razie odstąpić od umowy?

Do umowy pożyczki, którą podpisałeś dołączony był również wzór wniosku, który jest przydatny w opisywanej sytuacji. Wystarczy, że go wypełnisz (w dwóch egzemplarzach, jeden dla Ciebie), podpiszesz i najlepiej jeśli osobiście złożysz go w placówce pożyczkodawcy. Jeśli składałeś wniosek przez internet to po prostu wyślij go na adres firmy pożyczkowej, w której otrzymałeś pożyczkę (listem poleconym z potwierdzeniem odbioru). Pamiętaj tylko o terminie 14 dni! W przypadku listu liczy się data stempla pocztowego.

Czy odstępując od umowy poniosę jakieś koszty?

Sama rezygnacja z umowy o pożyczkę nie niesie za sobą żadnych dodatkowych kosztów. Pożyczkobiorcę chroni w tym zakresie wspomniana ustawa o kredycie konsumenckim. Należy jednak pamiętać, że za okres od otrzymania pożyczki na konto do daty jej rezygnacji zostaną naliczone odsetki. Dlatego jeśli zdecydujemy się na rezygnację to nie warto zwlekać tylko wysłać wniosek jak najszybciej.

Warto znać i pamiętać o swoich prawach. Od zawartej umowy o pożyczkę można odstąpić w terminie 14 dni, nie ponosząc za to dodatkowych kosztów.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*