Na co patrzeć porównując pożyczki, kredyty?

porownanie_pozyczek

Zdecydowaliśmy się wziąć pożyczkę, jednak chcemy wybrać tą najlepszą. W internecie jest mnóstwo ofert firm pożyczkowych. Większość z nich zachęca nas komunikatami: najlepsza oferta, pożyczka już w 15 minut. Jak w gąszczu ofert wybrać tą najlepszą, czym kierować się przy wyborze pożyczki?

Wysokość raty?

Bez wątpienia wysokość raty powie nam ile w danym okresie czasu będą wynosiły nasze obciążenia ale niestety nie da nam pełnego obrazu ile będzie wynosił nas całkowity koszt pożyczki. Często koszt raty nie będzie zawierał takich opłat jak np. koszt rozpatrzenia wniosku, prowizję za przyjęcie wniosku, ubezpieczenie pożyczki.

Jednak jeśli mamy porównywać ze sobą pożyczki to porównujmy je trzymając się zasady tego samego harmonogramu spłaty. Czyli jeżeli u jednej firmy pożyczkowej wybraliśmy opcję rat malejących to wybierzmy tą samą opcję u kolejnej firmy. Ogólnie rzecz biorąc wybór rat malejących jest lepszą opcją, pomimo zwiększonej wysokości raty na początku okresu spłaty pożyczki, to z biegiem czasu spłacamy coraz niższe odsetki. Zsumowany koszt pożyczki w przypadku rat malejących będzie niższy aniżeli wybierając opcję równych rat.

Oprocentowanie nominalne?

Oprocentowanie minimalne niestety nie zawiera wszystkich opłat związanych z wzięciem pożyczki. Podaje ono informacje jaki jest koszt pożyczki w stosunku do pożyczonej kwoty w ujęciu rocznym. Często oprocentowanie nominalne jest wabikiem na klientów, chętnie wykorzystywanym na materiałach promocyjnych banków. Warto również pamiętać, że górna granica oprocentowania nominalnego jest regulowana i maksymalnie może wynosić czterokrotność wartości stopy lombardowej (obecnie wynosi ona 2,5%) czyli 10%

RRSO?

Wskaźnik RRSO ma nad oprocentowaniem nominalnym oraz wysokością raty tą przewagę, że uwzględnia on również pozostałe koszty wzięcia pożyczki, kredytu (choć zdarzają się odstępstwa). Może on służyć do porównywania ofert jednak trzeba mieć na uwadze jego niedoskonałość w przypadku wyboru różnego harmonogramu spłaty rat. Wskaźnik RRSO dla rat malejących i rat równych będzie wynosił tyle samo (jeżeli pozostałe parametry pożyczki są takie same), choć w przypadku rat malejących koszt kredytu jest niższy gdyż mniejsze są koszty spłat odsetek.

Ogólnie rzecz biorąc jeżeli zestawimy ze sobą wysokość oprocentowania nominalnego oraz wskaźnik RRSO to u firm w których ta różnica jest duża występują wysokie koszty dodatkowe związane z wzięciem pożyczki. Często lepiej jest zdecydować się na pożyczkę z wyższym oprocentowaniem nominalnym ale niższymi kosztami dodatkowymi aniżeli błędnie sugerować się samym oprocentowaniem.

Całkowity koszt pożyczki?

Dochodzimy do punktu, który zdaje się być odpowiedzią na nasze pytanie. Jeżeli mamy taką możliwość o starajmy się wyszukać informacji na temat całkowitego kosztu pożyczki. Pożyczkodawca powinien podać nam sumaryczną kwotę mówiącą ile będziemy musieli mu oddać za udzieloną przez niego pożyczkę.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*