Pożyczka na paszport – czy i gdzie taką dostanę?

pozyczka na paszport

Aby uzyskać kredyt czy pożyczkę, należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Wymagany jest przede wszystkim dokument tożsamości, czasem niektóre banki czy firmy pożyczkowe wymagają dwóch, aby mieć większą pewność tego, iż klient jest osobą za którą się podaje. Paszport jest dokumentem, który jest uznawany za dokument tożsamości i może być potraktowany jako dodatkowy dokument tożsamości. Jednakże nie ma możliwości aby pożyczka na paszport została wydana. Niemniej jednak w sytuacji gdy paszport ulegnie zagubieniu, podobnie jak dowód osobisty czy prawo jazdy, należy ten fakt jak najszybciej zgłosić odpowiednim organom.

Pożyczka na paszport – czy się uda?

Ci, którzy mają nadzieję na uzyskanie kredytu jedynie na podstawie paszportu z pewnością nieco się rozczarują. Niestety żaden bank ani nawet firmy pozabankowe, zajmujące się udzielaniem pożyczek nie wyrażą zgody na udzielenie finansowania jedynie na podstawie okazania paszportu. Wprawdzie w myśl ustawy o dokumentach paszportowych ( art.4 ) stanowi on dokument tożsamości, jednak wymogi banków są w tym względzie jednoznaczne.

Każdy wniosek o kredyt czy pożyczkę wymaga podania numeru dowodu osobistego, jego terminu ważności jak również informacji o tym, przez kogo został wydany. Bank może odmówić rozpatrzenia wniosku także w sytuacji gdy ważność dokumentu zbliża się ku końcowi. Często w warunkach udzielania konkretnych kredytów lub pożyczek można przeczytać, iż ważność dowodu osobistego jak również innych, dodatkowych dokumentów potwierdzających tożsamość nie można być mniejsza niż miesiąc czy pół roku. Jeżeli więc ktoś zagubił dowód osobisty lub też z powodu końca jego ważności należy go wymienić, powinien się wstrzymać ze złożeniem wniosku o kredyt do czasu uzyskania nowego dokumentu.

Jeżeli w procesie udzielania kredytu bank wymaga drugiego dokumentu, także musi on być ważny. Zazwyczaj dokumentami, które banki uznają za dopuszczalne są prawo jazdy lub właśnie paszport.

Dokumenty w firmach pozabankowych

Niektórzy klienci myślą, że firmy pozabankowe oferujące chwilówki online podchodzą nieco łagodniej do przedstawianych dokumentów. Jednakże nawet takie firmy jako najważniejszy dokument, uprawniający do złożenia wniosku o pożyczkę traktują dowód osobisty. W większości z nich nie jest wymagany drugi, dodatkowy dokument tożsamości. Nie ma jednak możliwości uzyskania pożyczki wyłącznie na podstawie okazania paszportu. Firmy pożyczkowe mają własne kryteria przyznawania pożyczek, ale warunek okazania dowodu pozostaje niezmienny. Kierując się po pożyczkę do takich firm można liczyć na to, iż nie zawsze weryfikują one historię klienta w bazach dłużników, takich jak BIK czy BIG. Zwiększa to szansę na uzyskanie finansowania przez osoby mające problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Ponadto firmy pożyczkowe bardzo często nie wymagają również zaświadczenia o dochodach, co tym bardziej ułatwia uzyskanie pieniędzy.

Sprawdź aktualne pożyczki online

Zagubiony lub skradziony paszport – zgłoś natychmiast

Pomimo tego, że okazując paszport nie można uzyskać pożyczki czy np. kupić nic na raty, to ewentualna kradzież czy zagubienie tego dokumentu powinna być natychmiast zgłoszona. Może się okazać, iż na jego podstawie ktoś wystąpi o wyrobienie innych dokumentów, a to z kolei może już prowadzić do problemów. Najlepiej zgłosić ten fakt na Policji jak również w odpowiednich urzędach. Coraz częściej także można zastrzec skradzione czy zagubione dokumenty, korzystając z Internetu. Taką możliwość mają na przykład osoby posiadające konto w BIK. Wówczas banki, podczas weryfikacji widzą, iż konkretny dokument został zastrzeżony i posługiwanie się nie jest bezprawne.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*