Pożyczka pod zastaw – czy to się opłaca?

pozyczki pod zastaw

Wiele osób, będących w nagłej potrzebie wydania określonej sumy pieniędzy, spotkało się z problemem braku zdolności kredytowej przyznawanej przez bank. Jest to sytuacja, w której nie ma możliwości, aby tego rodzaju instytucja wsparła daną osobę finansowo. Pieniędzy trzeba więc szukać gdzieś indziej, a pierwsze co przychodzi do głowy to instytucje pozabankowe. Udzielają one, między innymi, tak zwanej pożyczki pod zastaw, które mogą być bardzo przydatne w różnych sytuacjach życiowych.

Na czym polega pożyczka pod zastaw?

Tego rodzaju pożyczka to nic innego, jak umowa w oparciu o ograniczone prawo rzeczowe. Strony umowy, czyli pożyczkobiorca i wierzyciel, podpisują ją, jednocześnie ustalając wszelkie warunki zobowiązań. Pożyczkodawca może mieć jednak wątpliwości, co do wiarygodności danej osoby, dlatego też bardzo często pojawiają się pytania dotyczące sytuacji finansowej i historii kredytowej. Pożyczki pod zastaw, jak nie trudno się domyślić, opierają się na powierzeniu przez instytucję pozabankową danej osobie pieniędzy, w zamian za coś, co w przypadku niespłacenia długu pokryje całą jego sumę. Oznacza to, że pożyczkobiorca zmuszony jest do przekazania ograniczonego prawa rzeczowego do jakiejś swojej własności danej organizacji. Co więcej, wierzyciel musi być pewny, że jeśli druga strona nie wywiąże się z umowy, to zastawiona ruchomość, bądź też nieruchomość, będzie w stanie spłacić całość kwoty. Z tego też powodu wielkość pożyczki uzależnia się od wartości zastawu. Jeśli będzie nim posiadłość to kwota ta na pewno będzie większa, jeśli z kolei stary samochód – mniejsza.

Na co można wziąć pożyczkę?

To, na co wyda się pieniądze, pozyskane z tytułu pożyczki pod zastaw zależy jedynie od osoby, która ją wzięła. Instytucja udzielająca takiej pomocy nie będzie sprawdzała, ani kontrolowała przeprowadzanych transakcji. Bardzo często tego rodzaju zobowiązania zaciągane są jedynie w celu spłacenia innych długów. Niekiedy jednak pojawiają się sytuacje, w których daną sumę wydaje się na coś innego, na przykład zakup samochodu, który posłuży do pracy, lub na studia i kursy, mające na celu podniesienie kwalifikacji.

Co powinno się wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Pożyczki pod zastaw to nie tylko jeden ze sposobów na pokrycie swoich zobowiązań wobec innej osoby prawnej, takiej jak bank, ale również duże ryzyko utraty zastawu w przypadku niewywiązania się z warunków umowy. Ważne jest więc, aby dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe na kilka najbliższych miesięcy. Jeśli nie jest się w stanie odłożyć wystarczającej sumy to nie należy ryzykować tego rodzaju pożyczką.

Inną kwestią związaną z tematyką pożyczki pod zastaw jest dokładne czytanie umowy. Wartość przedmiotu, który jest się w stanie oddać w formie ograniczonego prawa rzeczowego może spadać wraz z upływem czasu, dlatego też kwota pożyczki może okazać się znacznie zaniżona. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku samochodów. Zapoznanie się z umową ma znaczenie również w wielkości zobowiązania względem pożyczkodawcy. Pożyczając daną kwotę trzeba liczyć się też z tym, że należy zwrócić nieco więcej.

Czy opłaca się więc skorzystać z możliwości wzięcia pożyczki pod zastaw? Nie da się postawić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest ona uzależniona od świadomości i racjonalności każdego z osobna. Zapoznanie się z wszystkimi warunkami i dokładne określenie swoich możliwości finansowych to podstawa przygotowania do tego rodzaju przedsięwzięcia. Należy bowiem myśleć nie tylko o naturalnych, comiesięcznych wydatkach, ale również i o niespodziewanych, często zaskakujących sytuacjach.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*