Pożyczki pozabankowe kuszą młodych Polaków

pożyczki pozabankowe dla młodych Polaków

 

“Ponad pół miliona młodych Polaków w wieku od 18 do 34 lat ma problemy z zadłużeniem” – takie dane przedstawia ostatni raport przygotowany przez stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych i BIG InfoMonitor. Jak wynika z raportu młodzi Polacy nie mają obaw przed zaciąganiem zobowiązań finansowych. Spora część tych osób wybiera pożyczki pozabankowe.

W ostatnich 10-ciu latach przeciętny dług młodego Polaka wzrósł 3-krotnie.

Według danych BIK (Biura Informacji Kredytowej) 590 000 Polaków w wieku 18-24 spłaca obecnie kredyt lub pożyczkę. Dziesięć lat temu liczba młodych kredytobiorców w wieku 18-24 wynosiła prawie 800 000. Ta zmiana związana jest przede wszystkich ze starzeniem się naszego społeczeństwa. Obecnie liczba naszych młodych rodaków w wieku 18-24 spadła o ok. 25% w stosunku do ich liczebności 10 lat temu. BIK wskazuje, że pomimo spadku liczby młodych kredyto- i pożyczkobiorców ogólna wartość zadłużenia tych osób wzrosła z 2,64 mld zł (2007 rok) do 6,81 mld zł (2017 rok). 10 lat temu przeciętny Polak w wieku 18-24 posiadający kredyt lub pożyczkę miał do spłaty około 3300 zł. Obecnie ta wartość przekracza 11 500 zł.

Można rozważyć kilka przyczyn rosnącego zadłużenia wśród młodych Polaków:

  1. Postęp technologiczny – zwiększa się liczba atrakcyjnych gadżetów i sposobów spędzania wolnego czasu.
  2. Młodzi ludzie przejmują wzorce starszych osób (np. rodziców) coraz chętniej sięgających po kredyty i pożyczki.
  3. W ostatnich 10-ciu latach pojawiło się wiele różnych możliwości szybkiego pożyczania. To w ostatnich latach obserwujemy gwałtowny rozwój sektora pożyczek pozabankowych. Wcześniej takiej możliwości pożyczania nie było albo nie była ona tak powszechna i dostępna.

Pożyczki pozabankowe prześcigają się między sobą w oferowaniu coraz to nowych i atrakcyjnych pożyczek. Czym przyciągają młodych Polaków?

  1. Prawdziwym hitem są pierwsze pożyczki za darmo. Pożyczasz 1000 i oddajesz 1000 zł. Sprawdź aktualny ranking darmowych pożyczek.
  2. Oferują wysokie kwoty pierwszych pożyczek – nawet 6000 w SzybkaGotowka.
  3. Przygotowują atrakcyjne promocje, np. zakończona już promocja, w której Vivius do pożyczki dawał bon 500 zł na wakacje.
  4. Wydłużają spłatę nawet do 45 dni – Lendon, Extraportfel.
  5. Nie trzeba przedstawiać żadnych zaświadczeń o dochodach.
  6. Niektóre chwilówki dostępne są już od 18 roku życia.

Wiele osób korzysta w pierwszej kolejności z darmowej pożyczki pozabankowej. Należy jednak pamiętać, że jest to niebezpieczna i szybka droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Może być za późno gdy uświadomimy sobie, że np. tydzień przed wypłatą ciągle nam brakuje pieniędzy i co miesiąc korzystamy z chwilówek aby ten brak uzupełnić. Tylko co w przypadku gdy już darmowe pożyczki się nam skończą? Wtedy całkowita kwota do spłaty wzrasta i już do pożyczonego 1000 zł musimy doliczyć np. 250 zł kosztów.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*