Pożyczki społecznościowe – co to jest?

spoleczność pożyczka

Słowo pożyczka jest powszechnie znane i używane. Wraz z rozwojem rynku pojawiła się pożyczka pozabankowa często nazywana chwilówką, która rok po roku zyskuje popularność wśród społeczeństwa. Zresztą nie bez powodów, mniejsza ilość formalności, przyśpieszony proces weryfikacji oraz dostarczania środków na konto pożyczkodawców powoduje, że rynek pożyczek pozabankowych rośnie z miesiąca na miesiąc przyciągając coraz to nowe firmy. Kolejnym krokiem w rozwoju rynku pożyczkowego wydają się być pożyczki społecznościowe. W poniższym artykule wyjaśniamy funkcjonowanie tego produktu oraz przedstawiamy wady i zalety.

Pożyczki społecznościowe – Idea?

Najprościej rzecz ujmując pożyczki społecznościowe umożliwiają pożyczanie pieniędzy pomiędzy osobami fizycznymi poprzez internet. Serwisy takie łączą osoby, które mają wolną gotówkę wraz z osobami szukającymi pożyczek. Obie strony najpierw muszą zarejestrować się w takim serwisie, przejść proces weryfikacji aby móc w pełni korzystać z usług serwisu.

Pożyczki społecznościowe w Polsce

Idea pożyczek społecznościowych przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie został założony pierwszy serwis tego typu o nazwie “Zopa”. Duża popularność tego serwisu w krótkim czasie spowodowała pojawienie się coraz to nowych firm tego typu zarówno na rynku brytyjskim jak również zagranicą. W Polsce pierwszy serwis pożyczek społecznościowych pojawił się w 2008 roku i był nim Kokos.pl, krótko po nim powstał kolejny serwis tego typu o nazwie Finansowo.pl.

Pożyczki społecznościowe – do kogo są skierowane?

Pożyczki społecznościowe łączą dwie strony – osoby posiadające wolne środki pieniężne oraz osoby szukające pożyczek. W przypadku osób pożyczających w zasadzie są dwa warunki, posiadanie dowodu osobistego oraz wolnych zasobów finansowych na poczet przyznanych poprzez wybrany serwis pożyczek, oczywiście wymaganym etapem jest pełna rejestracja w serwisie. Pożyczkodawcą z kolei może być wyłącznie osoba pełnoletnia, która przejdzie popranie proces rejestracji w serwisie.

Pożyczki społecznościowe – lista firm w Polsce

  • Kokos.pl – najstarszy polski serwis społecznościowy,  który od 2008 roku oferuje tego typu usługi.
  • Finansowo.pl – drugi z kolei pod względem doświadczenia na rynku serwis pożyczek społecznościowych
  • Fellow Finance – fińska firma, która swoje usługi oferuje również na polskim rynku
O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*