Przeterminowana spłata pożyczki. Co robić?

przeterminowana splata

Osoba, które decyduje się na wzięcie pożyczki jest oczywiście zobowiązana do jej spłaty. Jednak w życiu układa się różnie i czasami może się zdarzyć, że zadłużenie nie zostanie uregulowane w terminie. Wówczas na ogół kierowane jest ono do windykacji. Jednak może też ulec przeterminowaniu, a więc przedawnieniu. Co robić w takiej sytuacji? Kiedy nie trzeba spłacać długu?

Gdy brakuje pieniędzy na spłatę pożyczki – co robić w takiej sytuacji?

Na pożyczkę powinno się decydować wówczas, gdy jest pewność, że zobowiązanie będzie można spłacić i to w wyznaczonym terminie. W takiej sytuacji ryzyko związane z brakiem spłaty jest niewielkie. Są jednak takie chwile w życiu, gdy brakuje pieniędzy na stratę zadłużenia. Wynika to z trudniej sytuacji finansowej spowodowanej nagłą utratą pracy, ciężką chorobą czy innymi problemami natury osobistej.

Jeśli pożyczka nie jest spłacana instytucja, która jej udzieliła ma oczywiście prawo dochodzić swojego długu. Czasami jednak nie rozpoczyna starań w tym kierunku w wyznaczonym przez prawo czasie. Jeśli proces windykacyjny rozpocznie się zbyt późno, pożyczkobiorca nie musi spłacać swojego zadłużenia, bo doszło do jego przeterminowania.

Ile wynosi okres przedawnienia w przypadku pożyczki?

W zasadzie w naszym kraju długi można ściągać nawet wtedy, gdy uległy one przedawnieniu. To spory problem, gdyż nie każda osoba zadłużona wie o tym, że w razie przedawnienia wcale nie musi regulować wcześniejszego zobowiązania finansowego. Na tym zarabiają właśnie niektóre firmy windykacyjne. Domagają się one spłaty długów sprzed wielu lat. Kontaktują się z osobami zadłużonymi i wywierają na nich presję spłacenia starego zadłużenia. Prowadzi to do tego, że sprawa toczy się dalej. Wówczas firma windykacyjna domaga się spłaty długi z wysokimi niekiedy odsetkami.

Polskie prawo mówi, że zobowiązanie, które wynika z niespłaconej umowy pożyczki czy kredytu ulega przedawnieniu po upływie 3 lat. Jednak moment przedawnienia liczony jest od dnia, w którym istniał obowiązek spłaty danej pożyczki bądź kredytu. Dlatego starsze długi ulegają przedawnieniu.

Czy trzeba spłacić przeterminowaną pożyczkę?

Jeśli zaciągnięta wiele lat temu pożyczka uległa przedawnieniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można legalnie uniknąć jej spłaty. Nie oznacza to jednak, że dług zostanie wymazany całkowicie. Informacje o tym zadłużeniu będą bowiem dalej widnieć w bazach dłużników takich jak BIK, BIG i KRD, z czego warto sobie zdawać sprawę.

Pracownik firmy windykacyjnej, który będzie chciał poinformować o takiej przeterminowanej pożyczce na ogół stara się nakłonić dłużnika do potwierdzenia, że ten dane zadłużenie posiada. W takiej sytuacji jego celem jest to, aby doszło do tzw. uznania długu. Podstawową zasadą jest to, aby niczego nie potwierdzać windykatorowi. Można natomiast wnieść zarzut przedawnienia m.in. w sprzeciwie od nakazu zapłaty bądź w odpowiedzi na pozew, jeśli takowy został sformułowany. Nie warto pozostawać bezczynnym, gdyż wówczas sprawa będzie toczyć się dalej, co dla dłużnika nie jest nigdy pozytywną informacją.

Okazuje się więc, że przeterminowane pożyczki wcale nie wymagają spłaty, o ile minie okres 3 lat od chwili, gdy powinny zostać spłacone. Jednak można przypadkowo nieświadomie uznać dług, który uległ już przedawnieniu. Warto więc znać swoje prawa i umieć skorzystać z nich w praktyce. Przede wszystkim nie można w rozmowie z pracownikiem firmy windykacyjnej przyznać się do posiadania danego zadłużenia. To podstawowy błąd, który popełnia wiele osób.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*