Raport KRD – Jak zadłużają się Polacy

dług

Krajowy Rejestr Długów przygotował niezwykle ciekawy raport obrazujący jak zadłużają się Polacy. W raporcie długi zostały podzielone na bankowe oraz zaciągnięte w firmach pożyczkowych. Najwięcej dłużników (bankowych oraz pożyczkowych) mieszka na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce.

Płeć a wysokość długu

Biorąc pod uwagę płeć dłużników to kobiety mają średni dług w firmach pożyczkowych w okolicach 4,5 tys. zł a mężczyźni ok 4 tys. zł. Z kolei jeśli chodzi o długi bankowe to tutaj dominują mężczyźni, stanowią aż 61% dłużników bankowych. Dominują oni również pod względem wysokości długu bankowego 62,1 tys. zł do 57,7 tys. zł.

map zadłużenia Polska

Średnia wartość długu wyższa w bankach

Naturalnie zauważalna jest duża różnica pomiędzy średnią wartością długu wobec banków (60,4 tys. złotych), a firm pożyczkowych  (4,2 tys. złotych). Wynika to ze specyfiki oferowanych produktów, gdzie firmy pożyczkowe dominują w pożyczaniu mniejszych kwot na krótszy okres. Jednak różnica ta w kolejnych latach będzie malała, gdyż firmy pożyczkowe szczególnie w 2017 roku coraz chętniej oferowały pożyczki na dużo wyższe kwoty rzędu 20-25 tys. zł z dłuższym okresem spłaty wynoszącym nawet 2-3 lata.

Struktura wiekowa dłużników

Głowna różnica jaką da się zauważyć pomiędzy dłużnikami bankowymi a pożyczkowymi to Ci drudzy są zdecydowanie młodsi, aż 37% wszystkich zadłużonych wobec pożyczkodawców znajduje się w przedziale wiekowym od 18 do 35 lat. W przypadku długów bankowych co drugi dłużnik ma od 36 do 55 lat, a co trzeci ponad 56 lat.

Ilość wierzycieli

Aż 53 proc. dłużników bankowych ma więcej niż jednego wierzyciela. W przypadku firm pożyczkowych odsetek ten jest wyższy i sięga około 58 proc. Rekordzista z kolei ma dług u ponad 20 wierzycieli.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*