Wpadłem w spiralę długów, co robić?

schody spirala

Spirala długów – trzeba przyznać, że te dwa słowa spędzają sen z powiek wielu z nas. Zazwyczaj wszystko zaczyna się niewinnie – chęć posiadania nowego telefonu, wyjazd na wakacje, droga torebka… Takie błahe sytuacje powodują, że niepotrzebnie się zadłużamy – korzystamy z łatwo dostępnych zakupów na raty czy chwilówek, które są dostępne już dla osób w wieku 18 lat. Bardzo często są to spontaniczne decyzje, nie do końca przemyślane. Nie zastanawiamy się nieraz nad tym czy będzie nas stać na spłatę rat przez kolejne 12 miesięcy lub oddać 1500 zł za 30 dni. Przecież to nas nie dotyczy, to są nasze problemy z przyszłości.

Powyższe przykłady to tylko część ogromnej ilości powodów przez które nieraz znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej i korzystamy z kredytów, pożyczek, kart kredytowych itp.

Co zrobić gdy znaleźliśmy się w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie spłacać naszych zobowiązań? Gdy sięgamy po kolejne pożyczki aby spłacić te wcześniejsze? Przede wszystkim zacznij od siebie i:

  • przestań pożyczać,
  • ogranicz swoje wydatki/koszty,
  • zrób listę swoich zobowiązań i sprawdź, które musisz uregulować w pierwszej kolejności.

Ok, ale co zrobić gdy moje koszty przekraczają znacznie przychody?

Poszukaj dodatkowego źródła dochodów.

Jeśli pracujesz i Twoje dochody są za małe żeby pokryć zaciągnięte zobowiązania w pierwszej kolejności zastanów się nad zmianą pracy. Może nie będzie tak trudno tego dokonać jak Ci się wydaje. Zwłaszcza jeśli masz wiedzę i doświadczenie, a poza tym jesteś osobą pracowitą i szybko się uczysz.
Możesz również poszukać dodatkowego zajęcia i wypełnić nim swój czas wolny. Wiele firm oferuje pracę zdalną – co prawda nie zarobisz dużo, ale zawsze to dodatkowe pieniądze. Poszukaj też pracy np. w weekendy lub na nocną zmianę. Pamiętaj, że żadna praca nie hańbi, a Twoim jasno sprecyzowanym celem jest wyjście ze spirali długów.

Sprzedaj niepotrzebne rzeczy.

Przejrzyj swoją szafę, sprzedaj samochód, drogi telefon. Jeśli samochód jest dla Ciebie niezbędny, może warto zastanowić się nad sprzedażą obecnego i zakupem tańszego? Podobnie z telefonem czy laptopem. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznacz na spłatę najbliższych rat lub chwilówek.

Spróbuj się dogadać.

Pamiętaj, że instytucjom finansowym, od których pożyczyłeś pieniądze zależy na ich odzyskaniu. Dlatego też warto z nimi rozmawiać i spróbować wynegocjować zmianę warunków spłaty. Jeśli Twoja rata jest za wysoka postaraj się wydłużyć termin spłaty. Co prawda będziesz miał większą ilość rat do spłaty, ale ich miesięczna wartość znacznie się obniży.

Pozbądź się kart kredytowych.

Masz przy sobie zawsze kartę kredytową? Pamiętaj, że to nie są Twoje pieniądze. Co prawda masz długi okres bezodsetkowy, ale spłata karty Cię nie ominie. Dlatego lepiej pozbyć się karty i nie mieć jej pod ręką w portfelu.

Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Spirala długów jest niebezpieczna i wyjście z niej nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Przede wszystkim zacznij oszczędzać i ograniczyć niepotrzebne wydatki, w następnej kolejności spróbuj wydłużyć okres spłaty i zmniejszyć miesięczne raty.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*