System GetScore – nowy sposób badania zdolności kredytowej

getscore

Badanie zdolności kredytowej klienta to podstawowa czynność wykonywana przez firmy pożyczkowe. Zebranie kompletnych informacji, pozwala na ograniczenie potencjalnego ryzyka. Efektem współpracy branży pozabankowej z zewnętrznymi podmiotami są liczne rozwiązania, takie jak GetScore. Czym jest i jakie dane znajdzie tam pożyczkodawca?

GetScore – podstawowe informacje

Umowy pożyczkowe coraz częściej zawierają informację o uprzednim sprawdzeniu pożyczkobiorcy w systemie GetScore. To stosunkowo nowe rozwiązanie, pozwalające na właściwą ocenę wiarygodności kredytowej. System Oceny Ryzyka Transakcji powstał w efekcie współpracy z Krajowym Rejestrem Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. Zawiera kompleksowe dane, spływające z firm pożyczkowych oraz wspomnianego wcześniej KRD.

System GetScore pozwala na rzetelną ocenę historii kredytowej pożyczkobiorcy. To rozwiązanie nowoczesne, dające firmom pożyczkowym duży komfort skutecznego działania. Zapobiega również nadużyciom finansowym (zaciąganiem zobowiązań na tzw. ,,osoby trzecie”). W nowoczesnym rozwiązaniu, znajdują się informacje na temat:

  • historii płatniczej pożyczkobiorcy (spłacone oraz niespłacone zobowiązania),
  • danych pożyczkobiorcy,
  • historii decyzji (przyznane lub nieprzyznane pożyczki),
  • aktywnych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych.

Twórcy GetScore podkreślają szeroki zakres danych znajdujących się w ich systemie. Mamy tu do czynienia z 7 milionami informacji o zobowiązaniach, a także 91 milionami raportów na temat sytuacji finansowych potencjalnych klientów. Trzeba przyznać, że liczby te przedstawiają się imponująco.

W jaki sposób informacje trafiają do GetScore?

Przepływ informacji rozpoczyna się naturalnie od klienta. Wystarczy samo złożenie wniosku o pożyczkę w firmie pozabankowej, aby znaleźć się w nowym systemie. Warto podkreślić, że całość odbywa się za zgodą klienta (w ten sposób wniosek trafia do bazy danych). Następnie jest on analizowany oraz przekazywany do systemów (KRD i GetScore). Przy kolejnych pożyczkach, firmy pozabankowe składają zapytanie do systemu, w odpowiedzi otrzymując szczegółowe dane na temat pożyczkobiorcy. System charakteryzuje nie tylko szeroka baza danych, ale również szybki dostęp do niej. To kolejny atut z perspektywy pożyczkodawców.

Trzeba nadmienić, iż system GetScore wspomaga sektor pozabankowy. W bazach znajdują się informacje na temat osób, wnioskujących o pożyczkę. Nie należy tego mylić z bankami (udzielającymi kredytów). Do systemu może jednak trafić każdy potencjalny klient, nawet w wypadku odmowy otrzymania pożyczki. Wraz ze złożeniem wniosku, nasze dane spływają do systemu. Składając go, wyrażamy bowiem zgodę na przekazanie naszych danych do GetScore (czasami zupełnie nieświadomie).

GetScore – podsumowanie

Nowoczesny system powstały we współpracy z Krajowym Rejestrem Długów, staje się kolejnym narzędziem w rękach pożyczkodawców. Pozwala na wiarygodną ocenę zdolności kredytowej klientów oraz ogranicza prawdopodobieństwo ewentualnych wyłudzeń. Do systemu trafia każdy pożyczkobiorca (po uprzednim wyrażeniu zgody). Dlatego też warto szczegółowo czytać podpisywane umowy. Jednocześnie pamiętając o tym, że każda firma pożyczkowa i tak sprawdzi wiarygodność kredytową swoich potencjalnych klientów.

Z perspektywy pożyczkobiorcy jest to zatem tylko kolejny system kontroli. Z racji kompleksowych danych, zwiększający jego bezpieczeństwo. GetScore znacząco ogranicza możliwości oszustów finansowych. Zapobiega wyłudzeniom chwilówek oraz zaciąganiu zobowiązań na tzw. cudze cele.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.