Weryfikacja klienta w firmach pożyczkowych

weryfikacja klienta

Decyzja o zaciągnięciu pożyczki to bardzo poważna decyzja w życiu każdego człowieka. Klient musi zdecydować, z jakiej konkretnie pożyczki chce w danym momencie skorzystać. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że pieniędzy od razu nie dostanie się na konto. Najpierw trzeba zaczekać jakiś czas, zanim zapadnie decyzja w tej sprawie. To właśnie wtedy następuje weryfikacja klienta. Firmy pożyczkowe podchodzą do tego bardzo rzetelnie, w końcu w ten sposób można zadbać o swoje interesy. Każdy klient jest dokładnie sprawdzany, dzięki czemu analityk finansowy może podjąć decyzję, czy można przyznać mu pożyczkę, czy też jednak niekoniecznie będzie to dobrym posunięciem. Klienci weryfikowani są na różne sposoby, a na ostateczną decyzję czasami można czekać nawet kilka dni.

Sprawdzanie informacji w rejestrze dłużników

Firma pożyczkowa zajmuje się w pierwszej kolejności sprawdzaniem informacji w rejestrze dłużników. Jeśli klient widnieje w takim rejestrze, to zebrane dane są dokładnie sprawdzane. W takiej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo, że należność została już dawno zapłacona, a klient nadal omyłkowo widnieje w takim rejestrze. Sprawdzane są dokładnie takie rejestry jak: BIG, BIK, ERIF oraz KRD. Jeśli historia klienta jest czysta i nie miał on żadnych problemów przy wcześniejszych pożyczkach, to istnieje duża szansa na to, iż otrzyma on pożyczkę w takiej wysokości, na jakiej mu zależy. Oprócz tego jednak będzie trzeba potwierdzić telefonicznie swoje dane osobowe, które wprowadziło się przy wypełnianiu formularza. W tym celu należy podać też w formularzu swój telefon komórkowy, aby przedstawiciel firmy pożyczkowej mógł skontaktować się z klientem i potwierdzić jego dane. Im szybciej odbierze się taki telefon, tym szybciej zapadnie decyzja pożyczkowa w stosunku do zainteresowanego klienta.

Weryfikacja klienta przy pomocy dowodu osobistego

Podczas składania wniosku o chwilówkę przydatny może okazać się też dowód osobisty. Jest to oczywiście konieczność, ponieważ przedstawiciel firmy pożyczkowej w ten sposób może jedynie sprawdzić, czy klient podał prawdziwe dane, czy też je sobie zmyślił po to, aby zaciągnąć pożyczkę i pozbyć się problemu. Takie dane są w dowodzie osobistym dokładnie sprawdzane, jeśli wnioski są składane przez sieć internetową wtedy też należy wysłać skan dowodu osobistego. Nie trzeba wspominać, że im szybciej się taki skan do siedziby firmy pożyczkowej prześle, tym szybciej otrzyma się decyzję w swojej sprawie. Oczywiście skany nie mogą być w żaden sposób zamazane, ponieważ wtedy pracownikom firmy pożyczkowej będzie trudno rozszyfrować, czy dane klienta są poprawne, czy też doszło do jakiegoś błędu podczas wypełniania wniosku pożyczkowego.

Uwierzytelnienie za pomocą rachunku bankowego

Każdy klient, który stara się o przyznanie pożyczki powinien posiadać również swoje osobiste konto bankowe. Nieważne, w jakim banku będzie posiadało się konto, ale często jest ono potrzebne w celu uwierzytelnienia. Przelewem można wysłać symboliczną kwotę na konto bankowe firmy pożyczkowej. Dzięki czemu przedstawiciele firmy będą mieli pewność, że to dana osoba ubiega się o pożyczkę. Wtedy dokładnie sprawdzane są informacje podane we wniosku, a więc dane osobowe, ale też to, czy rachunek na pewno należy do klienta. Dzięki temu firma pożyczkowa jest w stanie skutecznie zabezpieczyć się przed ewentualnymi oszustami.

Jak widać weryfikacja klienta czasami może pochłonąć sporo czasu, ale tylko w ten sposób pożyczka może zostać przyznana klientowi na przejrzystych warunkach.

O Tomasz Długosz 175 artykułów
Od kilku lat zajmuje się rynkiem pożyczek internetowych. Nabierając doświadczenia na tym dynamicznie rozwijającym się rynku postanowiłem podzielić się swoją wiedzą tworząc serwis Pożyczki bez tajemnic.